Podstawowe komponenty komputera PC

Podstawowe komponenty komputera PC

Wraz z rozwojem osprzętu komputerowego i zmianami ułatwiającymi jego instalację, pojawiło się wiele urządzeń elektronicznych dla masowego odbiorcy (na przykład aparaty i kamery cyfrowe lub komputerowe edytory video). Jest coraz mniej rzeczy, których nie da się podłączyć do komputera. Pewnego dnia (choć zależy to jeszcze od tego, gdzie będę pracować i czym zajmować się na co dzień) będę mogła bawić się kilkoma kamerami, tabletem graficznym, cyfrowym rejestratorem głosu i mikroskopem podłączonymi razem do mojego komputera – oczywiście jako dodatek do wszystkich podstawowych urządzeń (takich jak monitor, drukarka, skaner, klawiatura, mysz, itd.)

Jednak w tym paragrafie opiszę tylko te najbardziej typowe komponenty każdego nowoczesnego komputera PC, począwszy od płyty głównej i rezydującego w niej procesora, a na urządzeniach zewnętrznych, podłączonych za pomocą kabli, skończywszy.

ZAGLĄDAMY DO WNĘTRZA KOMPUTERA

Dalsza lektura książki będzie o wiele łatwiejsza, jeśli zapoznasz się z listą przedstawionych poniżej komponentów sprzętowych i porównasz ją z zawartością swojego komputera.

Jednak zanim zajrzysz do wnętrza swojej maszyny, najpierw musisz wykonać kilka ważnych czynności. Nie martw się na zapas – po kilku razach nabierzesz takiej wprawy, że staną się dla ciebie chlebem powszednim.

Aby zacząć, musisz zgromadzić kilka narzędzi i przedmiotów:

• Śrubokręt
• Pudełko na odkręcone śrubki
• Opaska uziemiająca (zwana także opaską antystatyczną)
• Instrukcja lub dokumentacja twojego komputera

Teraz wykonaj poniższe czynności i porównaj listę komponentów opisanych w tym paragrafie z zawartością obudowy swojego komputera:

1. Z menu Start systemu Windows wybierz Zamknij lub Wyłącz komputer, a następnie naciśnij przycisk Zamknij lub Wyłącz-

2. Jeśli po zakończeniu procesu komputer nie wyłączył się całkowicie, wyłącz go posługując się przyciskiem zasilania.

3. Odłącz przewód zasilający w tylnej części obudowy komputera.

4. Odszukaj śrubki mocujące obudowę komputera i odkręć je śrubokrętem. Odkręcone śrubki odłóż do przygotowanego wcześniej pudełka, żeby się nie pogubiły. Pudełko na razie możesz odstawić na bok.

5. Zdejmij pokrywę obudowy (w niektórych modelach należy popchnąć ją do tyłu, w innych podnieść do góry – dokładne instrukcje powinieneś znaleźć w dokumentacji).

6. Załóż opaskę antystatyczną. Dopóki nie będziesz całkowicie uziemiony, nie dotykaj żadnych elementów wewnątrz komputera, ponieważ mogą one ulec uszkodzeniu.

7. Przeczytaj dalszą część paragrafu, a następnie – jeśli wszystko będzie w porządku (czyli nie będziesz musiał wymieniać ani reperować żadnej części) – załóż z powrotem pokrywę obudowy, przykręć ją śrubkami, podłącz kabel zasilający i włącz komputer.