Pozyskiwanie starych domen

Pozyskiwanie starych domen

O ile nazwa domeny nie ma większego wpływu na pozycjonowanie, o tyle jej wiek i historia mają wpływ znaczący. Domena, która nie została odnowiona, może posiadać często PageRank większy niż 0, zaindeksowane strony i wiele odnośników do niej prowadzących, często wartościowych. Jeżeli w miarę szybko po wygaśnięciu domeny zarejestrujemy ją i stworzymy tam jakiś serwis, najlepiej podobny do tego, który był, możemy przejąć wszystkie zalety tej domeny.

Takie domeny wcale nie muszą dużo kosztować. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, ile może być warta ich domena, i kiedy już im się znudzi prowadzenie serwisu, po prostu jej nie odnawiają. Możemy wtedy kupić starą, wartościową domenę w cenie nowej.

Wyszukiwanie takich domen staje się ostatnimi czasy trudniejsze, gdyż wiele osób na nie poluje. Wiele domen posiada wpisy w starych katalogach. Można ręcznie przeglądać takie katalogi i sprawdzać, czy domena istnieje i czy jest wolna. Kiedy już znajdziesz taką domenę, koniecznie sprawdź, czy ma ona jakieś zaindeksowane strony w wyszukiwarce, korzystając z zapytania site.nazwa-domeny.pl. Warto też zwrócić uwagę na linki prowadzące do tej domeny, korzystając z zapytania link:nazwa-domeny.pl w wyszukiwarce Google i Yahoo!.

Jeśli znajdziesz domenę zaindeksowaną w Google, to czym prędzej ją zarejestruj. W takich przypadkach często liczą się sekundy, gdyż wiele osób poluje na stare domeny.

Kolejnym bardzo ważnym krokiem przy podejmowaniu decyzji o zakupie starej domeny jest sprawdzenie jej historii. Wiele starych domen nie posiada żadnych zaindeksowanych stron w Google, co nie oznacza, że dana domena została wykluczona z indeksu i z tego powodu ktoś jej nie odnowił. Bardzo przydatnym narzędziem w tym celu jest wspomniana w innym rozdziale Wayback Machinę dostępna w serwisie archive.org. Jeżeli właściciel domeny nie blokował robota sieciowego tego serwisu, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że korzystając z Wayback Machinę, zobaczymy całą historię domeny. Warto się przyjrzeć w szczególności ostatnim wersjom domeny. Jeżeli zobaczymy, że serwis miał raczej dyskusyjną wartość merytoryczną, był na przykład kopią katalogu DMOZ, wikipedii lub Biblii albo stroną zbudowaną w celu wyświetlania reklam — MFA (Made For AdSense) — lub stroną jakiegoś programu partnerskiego, w szczególności farmaceutyków lub kasyn, to można stwierdzić, że nie posiada zaindeksowanych stron w Google z powodu wykluczenia z indeksu. Rejestracja takiej domeny nie ma żadnych logicznych podstaw.

Poszukiwania starych domen mogą ułatwić nam serwisy zajmujące się właśnie tym procederem. Z naszej strony możemy polecić serwis wygasle.pl, który w czytelny sposób przedstawia potencjalne domeny do kupna. Na rysunku 6.1 zamieściliśmy przykładową stronę tego serwisu. Serwis jest listą wygasłych domen i daje nam możliwość łatwego sprawdzenia linków prowadzących do domeny, stopnia indeksacji, występowania nazwy domeny na innych stronach i historii z Wayback Machinę.

Nie polecamy tworzenia serwisów o dyskusyjnej wartości merytorycznej na upolowanych starych domenach. Na takich domenach najlepiej jest postawić serwis, który ma szanse na rozwój i zbudowanie społeczności stałych odwiedzających.