Wybór domeny

Wybór domeny

Przy okazji tematu zaplecza warto poruszyć kwestię wyboru domeny. Tu powinieneś określić rodzaj zaplecza, jaki chcesz zbudować. Zastanów się, czy mają to być serwisy o dyskusyjnej wartości merytorycznej, generujące tysiące podstron w celu umieszczenia ich w systemach wymiany linków, czy ma to być wartościowe tematyczne zaplecze, wspomagające merytoryką i linkami główny pozycjonowany serwis.

W pierwszym przypadku, jeżeli chcemy wyprodukować setki domen opartych na powielaniu treści, wybór domeny nie jest taki ważny, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że zanim przyjdzie czas odnowienia domen, zostaną one już wykluczone z indeksu Google i odnawianie nie będzie miało sensu. W takim przypadku wiele osób nie poświęca zbyt wiele czasu na wymyślanie nazw domen, które chce zarejestrować. Może to być zupełnie przypadkowy zlepek znaków, na przykład agrtiu76y.pl.

W przypadku wartościowego tematycznego zaplecza nad wyborem domeny warto zastanowić się dłużej. Wartościowe serwisy służące jako zaplecze po pewnym czasie mogą zyskać stałą społeczność, która je odwiedza. Lepiej wygląda wtedy nazwa domeny, która ma jakieś znaczenie, aniżeli agrtiu76y.pl.

Słowa kluczowe w nazwie domeny nie mają większego znaczenia w kwestii samego pozycjonowania, jednak w przypadku odnośników, których opisem jest nazwa domeny, właśnie na te słowa będzie przekazana moc linka. Jeżeli pozycjonujemy na przykład forum o laptopach i ktoś, opisując serwis, zamieści link w postaci:

<a href=”http;//forum.laptopy.info.pl”>http://forum.laptopy.info.pl</a>

na słowa forum i laptopy oraz frazę forum laptopy zostanie przekazana jakaś moc. W przypadku linka w postaci:

<a href=”http://agrti u76y.pl”>http://agrtiu76y.pl</a>

moc przekazana na zlepek znaków agrtiu76y nie będzie miała zbyt dużej wartości.

Własna domena

Koszty związane z budową zaplecza są często bardzo duże. Jednak przy poważnym podejściu do pozycjonowania trzeba się z nimi liczyć. Wiele osób, zaczynając swoją przygodę z pozycjonowaniem, szuka tańszych rozwiązań i decyduje się na darniowe domeny. Są to najczęściej aliasy domen, których wartość w przypadku budowy zaplecza i pozycjonowania jest zerowa. Aliasy działają w taki sposób, że Twoja strona jest ładowana do ramki i najczęściej jest obudowana reklamami serwisu oferującego usługę aliasów.

Poza aliasami niektóre serwisy oferujące darmowe domeny udostępniają Ci subdomenę w swoim serwisie. Często masz do dyspozycji nawet PHP i bazy danych MySQL. Decydowanie się na takie rozwiązania jest również bardzo dużym błędem. Pozycjonujesz serwis kogoś innego, a nie swój. W momencie kiedy firma wycofa się z oferty udostępniania darmowych subdomen, tracisz całą swoją pracę. Może się też zdarzyć tak, że serwis przejmie Twoją subdomenę i cały ruch na niej, nad którym ciężko pracowałeś.

Wiele firm hostingowych oferuje darmową subdomenę w swojej domenie. Na takich domenach również nie powinno się opierać swojego zaplecza. Ta domena będzie Twoja, dopóki płacisz za konto hostingowe. W taki sposób możesz się związać na długo z firmą hostingową tylko ze względu na subdomenę, nad którą pracujesz. Jeśli z jakichś powodów firma wypowie Ci umowę, na przykład ze względu na zbyt duży ruch, który generujesz, to może również przejąć cały Twój ruch.

Budowa zaplecza i pozycjonowanie kosztują. Musisz się liczyć z inwestycją, jeśli chcesz poważnie podejść do tego zagadnienia.

Wybór rejestratora domeny

Wybór rejestratora domeny jest bardzo ważnym elementem budowy zaplecza. Rejestratorów domen jest na rynku wielu i trzeba wybrać którąś firmę do zarejestrowania domen. Nie będziemy tu polecali żadnej firmy, ale chcieliśmy Ci poradzić, żebyś zwrócił uwagę na reputację rejestratora. Tak samo ważne jest przeczytanie umowy przed podjęciem decyzji oraz zorientowanie się, jaka jest cena odnowienia domeny.

Są na rynku firmy, które potrafią zmieniać umowę w trakcie jej trwania, przez co możesz być zobowiązany do utrzymywania domeny u danego rejestratora przez kilka lat i płacić kosmicznie wysokie ceny za odnowienie.

Należy wybrać takiego rejestratora, który ma dobrą renomę wśród posiadaczy domen oraz oferuje łatwy w obsłudze panel administracyjny. Powinieneś zwrócić uwagę na to, czy w panelu możesz sam kontrolować wpisy DNS, między innymi rekordy A oraz MX. Wykonywanie takich operacji za pomocą biura obsługi klienta jest tylko utrudnieniem w zarządzaniu zapleczem. Rekordy A służą do przekierowania domeny na adres IP przy wykorzystaniu serwerów DNS rejestratora domeny. Jest to bardzo przydatne przy budowaniu zaplecza, kiedy chcemy zachować anonimowość i nie ustawiać własnych serwerów DNS. Rekordy MX służą do przekierowania poczty na zewnętrzny serwer . pocztowy.

Przy dużej liczbie posiadanych domen korzystanie z takich rozwiązań jest bardzo pożądane. Ułatwia nam to administrowanie domenami cały czas — przy wykorzystaniu serwerów DNS operatora domeny. Zaplecze zarządzane w taki sposób ma mniejsze szanse na wykrycie, gdyż serwery DNS rejestratorów domen obsługują setki tysięcy domen. Jeżeli nasze zaplecze składa się na przykład z 200 domen i wszystkie mają ustawione nasze wpisy DNS, na przykład nsl.mojdedyk.pl i ns2.mojdedyk.pl, a algorytm wyszukiwarki stwierdzi, że kilka domen obsługiwanych przez te serwery DNS nadaje się do wykluczenia, to może za jednym razem wykluczyć wszystkie 200 domen ze swojego indeksu.

Przed wyborem rejestratora polecamy zapoznać się z opiniami na temat firm na forum internetowym poświęconym domenom internetowym DI — di.pl, oraz w dziale Hosting i domeny forum PiO —www.forum.optymalizacja.com.

W przypadku pieczołowicie wybranych domen warto mieć na uwadze to, że skorzystanie z wyszukiwarek wolnych domen oferowanych przez niektóre firmy hostingowe może skutkować utratą domeny. Zdarza się, że nieuczciwe firmy monitorują to, o co pytają ludzie, i same rejestrują co bardziej atrakcyjne domeny. Dlatego jeżeli znalazłeś domenę i sprawdziłeś ją za pomocą wyszukiwarki na stronie firmy hostingowej, warto natychmiast ją zarejestrować, a nie czekać. Może się bowiem zdarzyć, że następnego dnia, a nawet za kilka godzin, ktoś nam ją podkupi.