Własne zaplecze

Już wiemy, że bardzo ważny jest stały przyrost liczby odsyłaczy, co oznacza, że musimy cały czas zdobywać linki. Rzadko się zdarza, abyśmy pozycjonowali stronę, która jest tak wspaniała, że inne strony dają nam cały czas nowe linki. Dlatego zapamiętaj, że w chwili obecnej ciągłe zdobywanie linków stanowi nieodłączny element pozycjonowania.

Przy zdobywaniu odsyłaczy zwykle zaczynamy od dodawania naszej strony do katalogów, ale niestety w pewnym momencie orientujemy się, że katalogów zaczyna brakować lub wiele z nich oszukuje (częstą praktyką jest używanie atrybutu nofollow). Przy okazji wymieniamy się odsyłaczami z innymi stronami o zbliżonej do naszej tematyce, ale nie tylko. W walce o nowe odsyłacze pamiętajmy cały czas, że bardziej wartościowe odwołania pochodzą ze stron o identycznej lub zbliżonej tematyce, co dodatkowo utrudnia nam działanie i zawęża możliwość pozyskiwania nowych linków.

Dalej zwracamy się ku systemom wymiany odsyłaczy. Tutaj zyskujemy niewiele, ponieważ linki pojawiają się na stronach w większości niezwiązanych tematycznie z naszą i mało wartościowych. Obecnie większość systemów wymiany odsyłaczy ma w swoich bazach miliony podstron i tysiące użytkowników. Niestety, próżno szukać w tych zasobach stron ciekawych i wartościowych, gdyż większość z nich to kopie katalogu DMOZ, Biblii, szczątków wiadomości pobieranych przez kanały RSS czy innych ogólnodostępnych treści. Decydując się na udział w takim systemie wymiany, bardzo często stajemy się jego ofiarami, ponieważ na swojej wartościowej stronie umieszczamy odsyłacze systemu, w zamian za co otrzymujemy linki zwrotne ze stron o dyskusyjnej wartości merytorycznej.

Nasuwa się zatem pytanie, skąd wziąć kolejne linki — i to ze stron tematycznie powiązanych. Rozwiązanie jest proste: sami stwórzmy odpowiednie zaplecze.

Na przykład jeżeli mamy do wypozycjonowania sklep z rowerami, możemy stworzyć kilka serwisów informacyjnych na temat rowerów, co po pewnym czasie okaże się źródłem wartościowych odsyłaczy do pozycjonowanej strony. Nie dość, że stworzona strona będzie zgodna tematycznie, to z upływem czasu pomoże nam sprzedawać nasze produkty, przy odpowiednim pokierowaniu stanie się źródłem opiniotwórczym i skupi wokół siebie grono odwiedzających. Innym sposobem zbudowania zaplecza jest uruchomienie forum poświęconego tematyce zgodnej z pozycjonowaną stroną WWW. Przy odrobinie dobrej woli i chęci strona powinna zyskać popularność i zebrać grono ludzi zainteresowanych danym zagadnieniem. Doskonałym przykładem takiego działania może być strona http://forum.Iaptopy.info.pl. Obecnie osoby uczestniczące w życiu forum dbają o to, aby pojawiały się na niej odpowiednie treści.

Budowanie siatki serwisów tematycznych ma wiele zalet, ponieważ są to zazwyczaj wartościowe strony, które mają dużą szansę na utrzymanie się w indeksie wyszukiwarek. Do tego możemy liczyć na wejścia z wyszukiwarek do tych serwisów, a później w umiejętny sposób przekierować z nich ruch na naszą pozycjonowaną stronę.

Sposobów budowy zaplecza jest bardzo wiele.

W budowie zaplecza musimy pamiętać o kilku zasadach:
♦    Oczywiście wyszukiwarki nie powinny się zorientować, że te serwisy mają ze sobą cokolwiek wspólnego. Każda domena w zapleczu powinna mieć inny adres IP.
♦    Nie powinno się tworzyć dokładnych kopii stron, czyli każdy serwis powinien być postrzegany jako unikalny.
♦    Przy rejestracji domeny pod zaplecze powinniśmy skorzystać z usługi prywatności WHOIS, którą oferuje większość rejestratorów domen.
♦    Nie linkujmy wszystkich stron między sobą.

Zapleczem nazywamy wszystkie strony, nad którymi mamy kontrolę i na których możemy umieszczać linki do innych stron. Zapleczem tematycznym nazywamy tematycznie powiązane ze sobą kontrolowane przez nas strony.