Słowa kluczowe i opis strony www

Słowa kluczowe i opis strony

Skoro zainteresowałeś się tworzeniem stron WWW, to musiałeś już poszukiwać informacji w internecie, dlatego z całą pewnością miałeś kontakt z wszelkiej maści wyszukiwarkami i katalogami. Wszystkie one funkcjonują dzięki ogromnym bazom danych, zawierającym informacje o stronach zamieszczonych w sieci. Oczywiście dane te muszą być w jakiś sposób pogrupowane — w przeciwnym razie nie byłoby możliwe znalezienie poszukiwanych stron WWW.

Jeżeli chcesz, by Twoja strona trafiła do bazy wyszukiwarki, musisz zadbać o odpowiednią promocję (więcej miejsca temu zagadnieniu poświęciłem w jednym z kolejnych rozdziałów). Teraz ważne jest, abyś zapamiętał, że zawartość Twojej strony jest indeksowana przez specjalnego robota, który ją sprawdzi i doda do bazy danych. To bardzo skrócona i uproszczona metoda działania.

W zależności od wyszukiwarki robot sprawdza w kodzie strony kilka elementów i na tej podstawie dodaje ją do bazy. Pierwszym elementem jest znacznik <title> </title>, o którym wspominałem nieco wcześniej. Następnym są słowa kluczowe (keywords) witryny oraz opis (description) strony. Poniżej zamieszczam odpowiednie znaczniki zawierające słowa kluczowe oraz opis strony.

Konstrukcja znacznika jest stosunkowo prosta, mimo że składa się on z kilku elementów.

<meta name=”keywords” content=”słowa, kluczowe, rozdzielone, przecinkami” /> <meta name=”description” content=”Opis zawartości witryny” />

Znacznik <meta /> może przybierać przeróżne formy, o których wspomnę na następnych stronach, jednak nigdy nie zawiera elementu zamykającego.

Zwróć uwagę, że słowa kluczowe zostały oddzielone od siebie za pomocą przecinków i mogą składać się z kilku wyrazów. Opis strony zawiera jedno, dwa zdania na temat jej zawartości, które pojawią się jako wynik szukania. Najczęściej na podstawie tych zdań internauta podejmuje decyzję o odwiedzeniu strony, którą znalazł za pomocą wyszukiwarki.

Odpowiednie przygotowanie tytułu, słów kluczowych oraz opisu ma znaczenie dla odpowiedniej indeksacji strony przez wyszukiwarki oraz pozycji, jaką zajmie ona w bazie danych. Dlatego warto zadbać o to, aby niezbędne znaczniki znalazły się wśród obowiązkowych elementów Twojego kodu XHTML/HTML. Poniżej zamieściłem fragment kodu, pochodzący z strony domowej. Dzięki temu będziesz mógł zobaczyć, w jaki sposób przygotowałem opis strony i dokonałem wyboru słów kluczowych.

<html xmlns=”http://www.w3.org/1999/xhtml” xml:1ang=”pl”>
<head>
<meta name=”keywords” content-”kurs css, kurs html, kurs css2, nagrywanie płyt, nagrywanie płyt, instalacja windows, nero, literatura informatyczna” />
<meto name=”description” content*”Bartosz Danowski – strona domowa, znajdziesz tutaj informacje o autorze, książkach, artykułach i uzupełnienia do wydanych już książek.” />
</head>
</html>

Powyższy listing ze strony www dla potrzeb niniejszego przykładu został skrócony, w rzeczywistości jest on bowiem znacznie bardziej rozbudowany. Zwróć, proszę, uwagę, na sposób zapisu słów kluczowych — są one rozdzielone za pomocą przecinków. Poza tym niektóre wpisy są zdublowane, np. nagrywanie płyt i nagrywanie płyt. Dzięki temu w bazie znajdą się odpowiednie wersje dla wyszukiwarek obsługujących nasze rodzime „ogonki” oraz tych, które ich nie obsługują.