Wiek domeny

Wiek domeny

Przy ocenianiu trudności hasła do pozycjonowania musimy zwrócić również uwagę na wiek domen konkurencyjnych oraz domeny, którą chcemy pozycjonować. Im domena starsza, tym lepiej jest usytuowana w Google, cieszy się większą wiarygodnością oraz istnieje duże prawdopodobieństwo, że posiada wiele starych, mocnych linków prowadzących do niej. Wiek domeny możemy sprawdzić przy użyciu narzędzia whois, które jest dostępne na stronach rejestratorów domen. Możemy również sprawdzić whois sami, używając linii poleceń.

Użytkownicy systemu Linux narzędzie whois mogą zainstalować — w zależności od dystrybucji — za pomocą polecenia apt-get, yum, rpm lub emerge. W przypadku Win-dowsa należy poszukać odpowiedniego narzędzia. W przypadku polskich domen możemy również skorzystać ze strony http://dns.pl/cgi-bin/whois.pl.

Sprawdzanie informacji o wieku domeny przy wykorzystaniu whois nie zawsze jest wiarygodne. Często domena może być starsza, niż pokazuje nam zwrócony wynik, ponieważ jej rejestracja w przeszłości nie została przedłużona i ktoś inny kupił ją później.

Kolejnym narzędziem bardzo przydatnym w określaniu wieku domen jest Wayback Machinę w serwisie http://www.archive.org. Dzięki temu narzędziu możemy zobaczyć również zmiany, jakie dana witryna przechodziła na przestrzeni swojego istnienia. Dane są zbierane od roku 1996. Przykład dla strony http://onet.pl możemy zobaczyć. Mamy wgląd do historii strony od 20 lutego 1997 roku. Poza tym, że wiemy, od kiedy strona istnieje w sieci, dodatkowo po wejściu na odpowiedni odnośnik możemy zobaczyć, jak zmieniała się jej grafika i treść.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *