Wprowadzanie zmian

Wprowadzanie zmian

Jak to się dzieje, że mała zmiana wprowadzona w systemie może urosnąć do rozmiaru sporej awarii? Dodatkowo nawet nie będziesz wiedział o tym, że za wszystko odpowiedzialna jest ta drobna modyfikacja, ponieważ między jej wprowadzeniem a wystąpieniem problemu może upłynąć sporo czasu. Na tyle dużo, że możesz nawet zapomnieć, że w ogóle coś zmieniałeś.

Mimo iż w rozdziale „Wykrywanie, analizowanie i diagnozowanie problemów”, zajmiemy się tym tematem nieco dłużej, pozwól że już teraz dam ci kilka dobrych rad dotyczących wprowadzania systemowych zmian. Przeczytaj jak do takich rzeczy zabiera się wytrawny znawca tematu, który chce uniknąć problemów. Jego sugestie byłyby następujące:

• Utwórz kopię zapasową elementu, który chcesz zmodyfikować zanim wprowadzisz do niego zmiany.

• Nigdy nie dokonuj zmian, nie przeprowadzaj instalacji ani nie usuwaj niczego, gdy jesteś bardzo zmęczony lub po prostu źle się czujesz. Później będziesz mieć kłopoty z przypomnieniem sobie, co takiego zrobiłeś.

• Zastanów się nad tym, co chcesz osiągnąć. Pomyśl o problemach, jakie mogą wystąpić po wprowadzeniu modyfikacji.

• Nigdy nie instaluj jednocześnie kilku urządzeń lub programów. Nigdy nie wprowadzaj kilku poważnych zmian tuż po sobie.

• Przetestuj poprawność instalacji lub modyfikacji natychmiast po jej wykonaniu. Jeśli coś nie będzie działało prawidłowo, anuluj dokonane zmiany zanim wprowadzisz nowe.

OSTRZEŻENIE

Zapewne nie zawsze będziesz świadomy zmian dokonujących się w twoim systemie, ponieważ mogą być one wprowadzane automatycznie. Na przykład wiele pakietów programów w trakcie instalacji automatycznie modyfikuje konfigurację systemu, aby w ten sposób zwiększyć swoją wydajność.

• Upewnij się, czy poprzednio zainstalowany program działa prawidłowo, zanim zaczniesz instalować kolejny.

• Na pewno nic nie stracisz, jeśli będziesz zapisywał sobie w notatniku (albo nawet w dokumencie procesora tekstu, traktowanym jak plik rejestrowy) kilka słów o każdej wprowadzanej modyfikacji. W razie potrzeby będziesz mógł z niego skorzystać i odświeżyć sobie nieco własną pamięć, przypominając sobie o swoich sukcesach i porażkach.

WSKAZÓWKA

Jednym ze sposobów na obejście automatycznego wprowadzania zmian przez instalowane programy jest konsekwentne wybieranie opcji instalacji typu Custom (Użytkownika). Opcja ta zwykle przedstawia ci wszystkie możliwości i pozwala wybrać te, które ci odpowiadają oraz prześledzić ewentualne zmiany dokonywane w systemie.