Pielęgnacja: trochę profilaktyki

Pielęgnacja: trochę profilaktyki

Z mojego doświadczenia wynika, że jeśli chodzi o obsługę komputera, ludzie zwykle zaliczają się do jednej z dwóch kategorii: tych, którzy utrzymują swój sprzęt w znakomitym stanie, nigdy nie szukają zagubionych plików, a w ich klawiaturach trudno znaleźć nawet śladowe ilości kurzu; oraz tych, którzy działają w zupełnym chaosie i ciągle płacą za swoją niechlujność.

Programy pielęgnujące

Spróbuj wejść kiedyś do działu użytkowego jakiegoś dużego sklepu z oprogramowaniem lub komputerami. Prawdopodobnie okaże się, że na półce leży przynajmniej z pół tuzina programów obiecujących, że ułatwią ci zarządzanie systemem lub w jakiś inny sposób zadbają o ważne rzeczy, o których ty nie masz zielonego pojęcia. Również w internecie istnieje wiele stron, które oferują do ściągnięcia mnóstwo darmowych i komercyjnych (w wersjach demonstracyjnych lub tzw. Shareware) programów użytkowych.

Pakiety te najczęściej posiadają następujące funkcje:

• Wyszukiwanie i usuwanie zduplikowanych plików.

• Usuwanie nie używanych programów oraz sterowników urządzeń.

• Przeprowadzanie testów wydajności różnych elementów twojego systemu (na przykład pamięci, grafiki, twardych dysków, itp.)

• Czyszczenie i optymalizowanie pracy dysków (polegające na modyfikacji ułożenia plików w celu poprawienia ich organizacji)

• Wyszukiwanie i usuwanie wirusów oraz innych śmieci.

OSTRZEŻENIE

Zawsze sprawdzaj, czy używane przez ciebie programy użytkowe zostały napisane dla twojej wersji systemu Windows. Programy stworzone dla wcześniejszych wersji systemu mogą w ogóle się nie uruchamiać na wersjach nowszych; jeśli nawet się uruchomią, mogą przynieść katastrofalne skutki dla pracy systemu operacyjnego, ponieważ są z nim niekompatybilne.

Oczywiście wybór pakietu pielęgnującego system zależy wyłącznie od ciebie i od twoich indywidualnych potrzeb.

Z pewnością do podstawowych zadań tego typu programów należy zaliczyć usuwanie nieużywanego oprogramowania (co możesz zrobić bez żadnej dodatkowej pomocy, korzystając po prostu z opcji Dodaj/Usuń programy w Panelu sterowania), czyszczenie i optymalizacja dysku twardego oraz wyszukiwanie wirusów. Z tych dwóch ostatnich rzeczy, których nie możesz zrobić sam, czyszczenie i optymalizacja dysków dostępna jest z poziomu systemu Windows (o czym przeczytasz w kolejnym paragrafie), natomiast co do wirusów, to najlepszym rozwiązaniem są specjalne programy antywirusowe, o których napiszę jeszcze w dalszej części tego rozdziału.

UWAGA

Chociaż dzisiejsze twarde dyski umożliwiają przechowywanie niesamowitej wręcz ilości materiałów, to jednak musisz uważać na tysiące plików tymczasowych (roboczych) powstających podczas pracy w różnych aplikacjach i programach użytkowych (na przykład podczas przeglądania stron internetowych), skutecznie zatykających twój system.