Zasilanie

Zasilanie

Funkcjonowanie twojego komputera zależne jest od kaprysów zamkniętego wewnątrz obudowy zasilacza, który dostarcza prąd płycie głównej oraz wszystkim podłączonym do niej komponentom, w tym również napędom zainstalowanym w jej szufladach. Zasilacze różnią się mocą (od 150 watów w najsłabszych komputerach, do 400 watów w tych najlepiej wyposażonych), ale ich rola nie sprowadza się do zwykłego przekazywania napięcia. Najpierw prąd pobrany z domowej (lub biurowej) sieci musi zostać przekonwertowany do postaci akceptowanej przez komputer, a następnie rozdzielony do poszczególnych urządzeń według ich zapotrzebowania.

Jak przeczytasz później „Unikanie problemów z zasilaniem i przegrzewaniem”, zasilacz twojego komputera jest jedynym elementem oddzielającym delikatną elektronikę wewnątrz twojego komputera od tych wszystkich okropnych wahań zasilania, których efekty możemy obserwować zwykle w postaci nagłych wyłączeń dużych urządzeń, takich jak lodówki czy klimatyzatory. Jednak twoja lodówka została zaprojektowana w taki sposób, aby poradzić sobie z tego rodzaju problemami. Z procesorem lub pamięcią komputera jest już nieco inaczej.

Zasilacz jest wyposażony w wentylator odprowadzający ciepło na zewnątrz komputera. Wychodzi z niego kilka wiązek wielokolorowych przewodów; każda z nich zakończona jest białą wtyczką zasilającą. Wtyczki zasilające podłączane są do gniazd zasilania na płycie głównej oraz w napędach.

Awarie zasilania

Największe zagrożenie dla systemu zasilania komputera pochodzi z zewnątrz – jego źródłem są wszelkie wstrząsy napięcia przedostające się do komputera z domowej lub biurowej sieci elektrycznej. Zasilacz został stworzony z myślą o konwersji i dystrybucji napięcia, jednak sam w sobie nie posiada żadnych poważnych zabezpieczeń, które mogłyby uprawniać go do ochrony płyty głównej i innych komponentów przed wstrząsami. Dlatego powinieneś stworzyć plan działania w sytuacjach awaryjnych oraz zapewnić ochronę zasilania.

Pamiętaj jednak, że to błędy ludzkie (na przykład nieprawidłowa instalacja, podłączenie lub zaniedbanie w utrzymywaniu czystości wewnętrznych wentylatorów) są przyczyną większości awarii.