Komunikacja

Komunikacja

Wśród sprzedawanych obecnie komputerów niewiele jest takich, które zostały zaprojektowane wyłącznie do samodzielnej pracy, bez możliwości łączenia się z innymi komputerami lub wielkimi sieciami komputerowymi (np. internetem). W wielu domach (nie wspominając o biurach) znajduje się więcej niż jeden komputer. Założenie nawet prostej sieci lokalnej pozwala na współdzielenie plików i programów, a nawet jednoczesne korzystanie z internetu.

Osprzęt komunikacyjny montowany wewnątrz komputera zazwyczaj ogranicza się do dwóch podstawowych urządzeń:

• Modem Modem analogowy wykorzystywany jest do nawiązywania połączeń z internetem za pośrednictwem zwykłej linii telefonicznej. Z kolei modemy cyfrowe dzielimy na kablowe, umożliwiające szybki dostęp do internetu (szerokopasmowy), DSL (Digital Subscriber Line, czyli cyfrowa linia abonencka) oraz satelitarne. W jednym komputerze mogą być zainstalowane obydwa rodzaje urządzeń.

• Karta sieciowa (NIC – Network Interface Card) Karta sieciowa umożliwia komunikację między wieloma komputerami.

Wymienione powyżej urządzenia są zazwyczaj instalowane w postaci kart rozszerzających w gniazdach na płycie głównej. Istnieją również zewnętrzne wersje modemów, podłączane do komputera za pomocą gniazd szeregowych lub USB. Te ostatnie umożliwiają tworzenie całych sieci opartych na standardzie USB.

Modemy analogowe i karty sieciowe spotykane są także w wersjach zintegrowanych z płytą główną która przejmuje wszystkie ich funkcje bez konieczności instalowania dodatkowych urządzeń.

Awarie urządzeń komunikacyjnych

Ponieważ urządzenia komunikacyjne (modemy i karty sieciowe) zostały zaprojektowane w celu łączenia się z innymi elementami sprzętowymi za pośrednictwem kabli sieciowych lub telefonicznych, narażone są na spore zagrożenie.

Zwykła linia telefoniczna jest szczególnie wrażliwym elementem. Wyobraź sobie samochód uderzający w słup podtrzymujący kable telefoniczne. Albo piorun, który trafia w linię energetyczną powodując potężne zakłócenia. Efekty tych wypadków mogą zostać przeniesione po linii telefonicznej do modemu zainstalowanego w twoim komputerze, który z kolei może uszkodzić płytę główną i wszystko, co jest do niej podłączone.

Nawet w niewielkiej sieci, obejmującej zaledwie dwa komputery, ładunek uderzający w jeden z nich może przewędrować po kablu sieciowym do drugiego i spowodować duże zniszczenia. Zazwyczaj ograniczają się one do uszkodzenia samego kabla oraz karty sieciowej w drugim komputerze. Czasami zdarza się, że ucierpią jedynie programowe elementy konfiguracji sieci, a sprzęt pozostanie nienaruszony. Więcej na temat zabezpieczania komputerów i sieci lokalnych dowiesz się w kolejnych rozdziałach.

System graficzny

To, co widzisz na swoim monitorze jest wynikiem działania czterech różnych komponentów, jednak tylko dwa z nich są komponentami sprzętowymi:

• Karta graficzna Karta graficzna jest fizycznym układem przetwarzającym obrazy i tłumaczącym je z formatu cyfrowego używanego przez system komputerowy na analogowy sygnał rozumiany przez monitor. W wielu współczesnych systemach karta graficzna nie musi być instalowana oddzielnie, ponieważ została zintegrowana z pozostałymi elementami płyty głównej.

• Monitor Monitor to przypominające telewizor pudło, na którego ekranie możesz oglądać wyjściowe dane przesłane przez kartę graficzną. Monitory oceniane są za pomocą długości przekątnej ekranu oraz jednostek DPI (dots per inch, czyli ilość punktów w jednym calu). Im wyższa jest wartość DPI, tym lepsza jakość obrazu i wyższa cena. Monitor podłącza się z jednej strony do źródła zasilania (gniazdka elektrycznego), a z drugiej, za pośrednictwem kabla, do gniazda wyjściowego karty graficznej, znajdującego się w tylnej części komputera.

• Sterownik karty graficznej Sterownik karty graficznej jest programem umożliwiającym współpracę karty graficznej z komputerem i systemem operacyjnym.

• Podsystem graficzny Windows Podsystem graficzny jest częścią systemu operacyjnego Windows, współpracującą z osprzętem graficznym dla uzyskania dobrej jakości obrazu.

Karta graficzna instalowana jest w złączu PCI lub AGP na płycie głównej, w zależności od rodzaju karty. (Karty AGP są szybsze od ich odpowiedniczek w wersji PCI.)

Niektóre płyty główne są wyposażone we własne karty graficzne, zintegrowane z innymi elementami płyty.

Awarie związane z systemem graficznym

Monitor często bywa najczulszym elementem twojego systemu graficznego, ponieważ jest bezpośrednio podłączony do gniazdka elektrycznego, a to nawet w najlepszych okolicznościach może być przyczyną problemów.

Monitor jest narażony na ryzyko także dlatego, że łączy się z wewnętrznymi komponentami odpowiedzialnymi za tworzenie obrazu, które nie są odporne na wstrząsy, uderzenia, ekstremalne warunki temperaturowe lub zalanie wodą (bardzo możliwe w przypadku wystąpienia katastrofy).

Miałam okazję widzieć na własne oczy negatywne skutki różnych działań na fabrycznie nowych, ale niezabezpieczonych monitorach – czy to będące wynikiem nagłych skoków napięcia wynikających z podłączenia do tej samej sieci urządzeń o dużym poborze mocy, czy też zwykłych napadów frustracji u użytkowników, przejawiających się solidnymi kopniakami wymierzonymi w niewinne urządzenie.

Te wszystkie negatywne efekty, oprócz tego, że mogą spowodować uszkodzenie monitora, mogą także objawić się na wiele sposobów:

• Zabarwieniem obrazu na jeden, określony kolor (najczęściej zielony lub niebieski).

• Zanikaniem ostrości obrazu lub jego zmniejszeniem na ekranie.

• Przytłumieniem wszystkich kolorów.

• Trwałymi zakłóceniami w określonych obszarach ekranu.

• Głośnym buczeniem lub lekkim wibrowaniem obserwowanym w trakcie użytkowania.

Możesz sobie pomyśleć: „przecież monitor bardzo przypomina mój odbiornik telewizyjny, a ten wcale nie jest tak wrażliwy”. Owszem, istnieją jednak poważne różnice między telewizorem a monitorem. Najważniejsza z nich polega na tym, że w ekran telewizora nie patrzy się z bardzo bliskiej odległości i nie odczytuje się z niego tak dużych ilości informacji tekstowych. Nawet niewielkie zmiany lub zniekształcenia będą znacznie lepiej widoczne na ekranie monitora niż na telewizorze stojącym w dużym pokoju gościnnym, choćby obydwa urządzenia były uszkodzone w takim samym stopniu.

Jeśli chodzi o samą kartę graficzną to jej ewentualne uszkodzenia są związane z tymi samymi przyczynami (zasilanie, przegrzanie), co w przypadku płyty głównej i innych komponentów sprzętowych. Jednak dochodzi tu jeszcze element ryzyka wynikający z faktu połączenia karty z monitorem, narażonym na dodatkowe wstrząsy elektryczne, które z łatwością mogą przemieścić się po kablu połączeniowym.

Niektórzy ludzie wyposażają swoje komputery w tunery telewizyjne, w postaci oddzielnych kart rozszerzających lub stanowiące integralną część karty graficznej. Dzięki nim mogą oglądać programy TV na swoich komputerach. Zazwyczaj wymaga to podłączenia jakiegoś rodzaju anteny (doprowadzonej z masztu lub talerza satelitarnego) bezpośrednio do gniazda w karcie tunera zainstalowanej na płycie głównej. Wszelkie impulsy elektryczne przeniesione z domowej sieci na tę linię stanowią potencjalne zagrożenie dla samej karty, jak również pozostałych urządzeń podłączonych do komputera.