Złe sąsiedztwo

Złe sąsiedztwo

Niemalże każda strona internetowa posiada linki do innych serwisów. Te odnośniki pojawiają się z różnych powodów, na przykład są to linki do innych Twoich serwisów albo zaprzyjaźnionych stron lub stron o podobnej tematyce itp. Musisz jednak zwrócić uwagę na to, do jakich stron publikujesz odnośniki w swoim serwisie. Nad tym aspektem masz pełną kontrolę, dlatego wyszukiwarki mogą ukarać Twoją stronę za linki do podejrzanych stron.

Bardzo często spotykamy się z pytaniami dotyczącymi sposobów rozpoznania złego sąsiedztwa i prośbami o wyjaśnienie, co to w ogóle jest. Powodów, dla których strona może być uznana za złe sąsiedztwo, jest kilka. Przede wszystkim unikaj stron o tematyce dla dorosłych, dotyczących farmaceutyków, kasyn itd. Wiele stron o takiej tematyce jest uznanych przez wyszukiwarki za złe sąsiedztwo. Oczywiście są strony o takiej tematyce, do których warto linkować. Może to być serwis poświęcony zwalczaniu różnych nałogów, na przykład narkomanii czy hazardu. W każdym razie pierwszym etapem oceny strony pod kątem linkowania do niej jest określenie jej tematyki. Do strony przepełnionej galeriami napalonych nastolatek nie radzimy linkować.

Kolejnym ważnym powodem do uznania, że strona może być złym sąsiedztwem, jest jej ocena przez wyszukiwarkę Google. Jeżeli strona została wykluczona z indeksu wyszukiwarki, to jest pewne, że w wirtualnych oczach wyszukiwarki coś jest z nią nie tak. Sprawdź zawsze wynik dla komendy site:strona.pl. Jeżeli strona nie posiada żadnych wyników, a wiesz, że wcześniej je miała, to również nie radzimy do niej linkować.

Warto też zerknąć na stronę pod kątem oceny jej optymalizacji. Jeżeli strona jest „prze-optymalizowana”, na przykład atrybut alt przy każdym obrazku jest zlepkiem słów kluczowych, znaczniki meta mają kilometrowe opisy, strona posiada ukryty tekst, ukryte linki itd., to jest duże prawdopodobieństwo, że będzie uznana za złe sąsiedztwo.

Musisz również zwrócić uwagę na to, do kogo dana strona linkuje. Jeżeli tematyka strony odpowiada Twojej stronie i nie masz zarzutów co do jej wartości merytorycznej, ale są na niej linki do stron ze złego sąsiedztwa, to ta strona automatycznie także się nim staje.

Nie polecamy również linkować do stron zawierających bardzo mało treści, a jednocześnie wiele odnośników do innych serwisów. To często są farmy linków, które będą uznane za złe sąsiedztwo.Lista poniżej zawiera główne cechy stron, które można posądzić o złe sąsiedztwo.

Główne cechy stron ze złego sąsiedztwa
Tematyka: dla dorosłych, farmaceutyki, kasyna…
Brak strony w indeksie wyszukiwarki Google.
Strona „przeoptymalizowana”: kilometrowe opisy w znacznikach meta, atrybuty alt przy obrazkach przepełnione słowami kluczowymi, ukryty tekst, ukryte linki.
Strona zawiera linki do stron ze złego sąsiedztwa.
Strona jest farmą linków.

Może się zdarzyć sytuacja, że będziesz chciał umieścić link do strony ze złego sąsiedztwa na swojej stronie, na przykład jeśli prowadzisz blog i chcesz opisać jakąś stronę, o której wiesz, że nie powinieneś do niej linkować. Możesz oczywiście podać adres strony w postaci nieklikalnej, ale wiąże się to z obniżeniem użyteczności serwisu. Internauta czytający Twój wpis na blogu nie zawsze będzie chciał skopiować link i wkleić go do paska adresu w nowym oknie przeglądarki. W takiej sytuacji możesz użyć wspomnianego wcześniej atrybutu nofollow.

<a href=”http://www.strona.pl” rel=”nofollow”>

Masz stuprocentowy wpływ na to, do kogo linkujesz. 0 ile nie możesz zostać ukarany za to, kto linkuje do Ciebie, to za linkowanie do strony ze złego sąsiedztwa możesz zostać ukarany.

Linki wewnętrzne to takie, które prowadzą do podstron naszego serwisu.