Gniazda zewnętrzne

Gniazda zewnętrzne

Jak wspomniałam już w paragrafie dotyczącym płyt głównych, gniazda zewnętrzne służą do podłączania wszystkich zewnętrznych urządzeń.

Do gniazd zewnętrznych zaliczamy:

• Gniazda szeregowe Gniazda szeregowe są wykorzystywane do podłączania urządzeń działających szeregowo, takich jak zewnętrzne modemy, niektóre urządzenia wskazujące (myszy, trackballe) oraz kamery cyfrowe.

• Gniazda równoległe Gniazda równoległe służą do podłączania urządzeń działających równolegle, takich jak drukarki, skanery lub napędy zewnętrzne. Gniazda równoległe nazywane są też gniazdami drukarek.

• Gniazda PS/2 Gniazda PS/2 są używane do podłączania standardowych klawiatur i myszy.

• Gniazda USB (Universal Serial Bus) Gniazda USB są wykorzystywane do podłączania urządzeń w standardzie USB, takich jak klawiatury, aparaty cyfrowe, drukarki, tablety graficzne, napędy lub modemy zewnętrzne.

• Gniazda IEEE 1394 Gniazda IEEE 1394 są używane do podłączania urządzeń w standardzie IEEE 1394, takich jak szybkie napędy zewnętrzne, napędy do tworzenia kopii zapasowych czy cyfrowe kamery.

• Gniazda kart rozszerzających Gniazda te wykorzystywane są do podłączania urządzeń zewnętrznych bezpośrednio do wybranych kart rozszerzających, na przykład:

• kabla sieciowego do tylnej części karty sieciowej

• linii telefonicznej do tylnej części modemu wewnętrznego

• wtyczek głośników do gniazd karty dźwiękowej

• mikrofonów do gniazd karty dźwiękowej

• klawiatur MIDI (Musical Instrument Digital Interface)

• dżojstików do gniazda gier w tylnej części karty dźwiękowej

• monitora do gniazda w tylnej części karty graficznej.

Awarie związane z gniazdami zewnętrznymi

Podłączając do swojego komputera jakiekolwiek urządzenie wewnętrzne lub zewnętrzne zawsze narażasz się na ryzyko wystąpienia problemu. A ze względu na istnienie połączenia między urządzeniem a komputerem, zagrożenie rozszerza się na cały system. Ewentualne uszkodzenia nie zawsze muszą być od razu zauważalne; w rzeczywistości symptomy mogą wystąpić w znacznym odstępie czasowym od momentu awarii, na tyle znacznym, że obydwa problemy (oryginalne uszkodzenie i jego skutek) mogą wydać ci się zupełnie ze sobą nie związane.

Podam przykład takiej kłopotliwej sytuacji, z którą możesz zetknąć się w związku z używaniem gniazd zewnętrznych i ich wpływem na komponenty wewnętrzne. W październiku 1989 roku miało miejsce wielkie trzęsienie ziemi na terenie Kalifornii. Kiedy pojawiły się pierwsze wstrząsy, moja przyjaciółka akurat była w trakcie procesu drukowania skomplikowanego, kolorowego prospektu. W pewnym momencie napięcie zaczęło się wahać i zanim zdążyła zareagować zamknięciem systemu i wyłączeniem komputera, zapaliła się drukarka (prawdopodobnie na skutek elektrycznego przeładowania). Początkowo wstrząs elektryczny dotknął jedynie drukarki, ale już po chwili zagrożenie zaczęło się rozprzestrzeniać. Za pośrednictwem kabla impuls przeszedł na komputer, do którego drukarka była podłączona i całkowicie spalił gniazdo, ale płyta główna pozostała nietknięta (pozornie) i działała bez problemu przez dłuższy okres czasu po tym zdarzeniu.

Po kilku tygodniach moja przyjaciółka zaczęła odnotowywać coraz częstsze zawieszenia systemu, różne komunikaty błędów oraz inne problemy, które stanowczo utrudniały jej normalną pracę. Skontaktowała się z osobą z obsługi technicznej i usłyszała od niej, że gdyby płyta główna uległa uszkodzeniu w trakcie tamtego trzęsienia ziemi, przestałaby funkcjonować natychmiast po tym fakcie. Jak się później okazało, było to stwierdzenie fałszywe.

Po wielu próbach „naprawienia” sprzętu (formatowanie napędów, reinstalacja wszystkiego) i bezskutecznej walce o przywrócenie stabilności systemu zasugerowałam przyjaciółce, że powinna poważnie pomyśleć o wymianie płyty głównej, po uprzednim przetestowaniu jej aktywności elektrycznej w dobrym serwisie naprawczym. Oczywiście testy wykazały, że niektóre elementy płyty gubią napięcie (tak jakby od czasu do czasu coś je blokowało) i jest to szczególnie zauważalne w pobliżu gniazda drukarki, znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie procesora i złączy pamięci. Po wymianie płyty głównej na nową, wszystkie problemy ustały.