Urządzenia interaktywne

Urządzenia interaktywne

Urządzenia interaktywne to wszystkie urządzenia służące do przekazywania danych do komputera za pośrednictwem dotyku. Należą do nich:

• Klawiatura

• Urządzenia wskazujące (mysz, trackball, itp.)

• Dżojstik

• Tablet graficzny

Z wyżej wymienionych urządzeń jedynie klawiatura i mysz należą do standardowego wyposażenia komputera. Obydwa narażone są na niebezpieczeństwo głównie ze strony użytkownika -chodzi tu zwłaszcza o nieostrożne obchodzenie się zjedzeniem i napojami.

Urządzenia interaktywne mogą być podłączane do komputera na wiele różnych sposobów. Tradycyjne klawiatury oraz urządzenia wskazujące zwykle podpinane są pod gniazda PS/2 i USB, znajdujące się w tylnej części obudowy komputera (patrz rysunek 2.8.). Tradycyjne dżojstiki podłącza się do gniazda gier (z ang. game port), często obecnego w zestawie gniazd kart dźwiękowych, natomiast tablety graficzne korzystają z gniazda szeregowego w tylnej części obudowy komputera.

Jednak praktycznie wszystkie urządzenia interaktywne są obecnie dostępne w wersjach USB, umożliwiających bezproblemowe podłączanie i odłączanie. Gniazda USB zwykle znajdują się w tylnej części obudowy komputera, ale czasami są umieszczane także z przodu.

Awarie urządzeń interaktywnych

Wszystkie urządzenia interaktywne, które zostały zanurzone w wodzie, prawdopodobnie nigdy już nie zadziałają poprawnie i powinny zostać wymienione. Ponieważ większość z nich nie jest zbyt kosztowna, baczniejszą uwagę należy zwrócić na to, aby przyczyna ich uszkodzenia nie przedostała się do wnętrza komputera.

Jeśli na przykład niechcący wylałeś na swoją klawiaturę filiżankę kawy, prawdopodobnie przestanie ona działać, ale poza tym nic więcej nie powinno się stać. Czasami nawet wystarczy, że wyłączysz komputer, odłączysz klawiaturę, odwrócisz ją do góry nogami i pozwolisz, aby płyn wysączył się ze środka na ręcznik lub do jakiegoś pojemnika. Następnie możesz ją wyczyścić, osuszyć i spróbować podłączyć z powrotem.

Jednak w pewnych rzadkich przypadkach może zdarzyć się zwarcie elektryczne, które zniszczy sterownik klawiatury zlokalizowany na płycie głównej w pobliżu gniazda klawiaturowego. Samą klawiaturę możesz wymienić bez problemu – jest to zwykle koszt rzędu kilkudziesięciu złotych, jednak uszkodzenie sterownika klawiatury wymaga najczęściej wymiany całej płyty głównej, chyba że sterownik został zamontowany w specjalnym gnieździe.

W większości przypadków, problemy z urządzeniami interaktywnymi rozwiążesz w bardzo łatwy sposób: wystarczy, że odłączysz urządzenie i wymienisz je na nowe. Oczywiście pod warunkiem, że tylko ono uległo uszkodzeniu.

WSKAZÓWKA

Pamiętasz ten akapit o wersjach USB urządzeń interaktywnych? Jedną z zalet urządzeń USB jest to, że możesz odłączać je w dowolnym momencie. Ostatnio zdarzył mi się wypadek – w trakcie pisania listu elektronicznego potrąciłam kubek z kawą i wylałam jego zawartość na klawiaturę. Normalnie starałabym się zamknąć komputer tak szybko jak to tylko możliwe, a następnie wyciągnąć wtyczkę z tylnej części komputera i odłączyć klawiaturę. Ale ponieważ była to klawiatura w wersji USB, mogłam to zrobić natychmiast, bez konieczności wyłączania sprzętu, następnie odwrócić ją do góry dnem i odstawić do osuszenia, a do komputera podłączyć zapasową klawiaturę USB, nie tracąc czasu na ponowne ładowanie systemu.