Jednostka centralna (CPU)

Jednostka centralna (CPU)

Jednostka centralna często nazywana jest mózgiem komputera. Zadaniem każdej jednostki centralnej jest przyjmowanie i wykonywanie instrukcji oraz obliczeń. Jest ona podstawowym elementem przetwarzającym dane w komputerze i może składać się z kilku różnych typów procesorów (na przykład twoja karta dźwiękowa lub graficzna prawdopodobnie także posiada wmontowany procesor).Niemal wszystkie elementy wewnątrz i na zewnątrz komputera rywalizują o względy jednostki centralnej.

UWAGA

Dlaczego w twoim komputerze musi znajdować się tyle procesorów? Ponieważ przekazując część obciążenia urządzeniom posiadającym własne procesory (np. karcie graficznej), odciążasz częściowo procesor główny. W ten sposób skracasz czas wykonywania innych zadań.

Jednostka centralna zwykle identyfikowana jest na dwa sposoby:

• Według rodzaju platformy (na przykład Intel Pentium I, II, III lub IV, Intel Celeron lub AMD Athlon XP, AMD Thunderbird lub AMD Duron).

• Według prędkości procesora liczonej w megahercach (MHz) lub gigahercach (GHz), przedstawianej w postaci 700MHz, 1.5GHz lub 2.5GHz.

Awarie jednostki centralnej

Generalnie jednostka centralna może albo działać, albo nie.

W większości dzisiejszych komputerów jednostka centralna umieszczona jest w opakowaniu, które bezpośrednio wkłada się do gniazda lub złącza na płycie głównej. W najbliższym sąsiedztwie jednostki centralnej montowany jest wentylator (zazwyczaj jest on doczepiany do górnej części opakowania). Obecność wentylatora jest niezbędna, gdyż szybkie procesory bardzo łatwo się nagrzewają a pracować mogą jedynie w określonym zakresie temperatur (zazwyczaj między 35 a 50 stopni Celsjusza). Powyżej pewnej temperatury przestają działać prawidłowo i są narażone na uszkodzenia.

Jeśli wentylator będący częścią zestawu instalacyjnego procesora ulegnie awarii, ciepło emitowane przez jednostkę centralną zacznie się rozprzestrzeniać. W przypadku, gdy płyta główna wyposażona jest w miernik temperatury (ale musi być on włączony), może wykryć zaistniałe zagrożenie i bezpiecznie zamknąć system. Gdyby komputer z nieaktywnym wentylatorem procesora działał przez dłuższy czas, zacząłby zachowywać się w sposób nieprzewidywalny, przestał funkcjonować w ogóle lub nawet spowodował zniszczenie procesora i płyty głównej.

WSKAZÓWKA

Wentylator procesora jest elementem wymiennym – po wyłączeniu zasilania komputera i odłączeniu od prądu możesz go zdjąć i oczyścić lub wymienić na nowy.

Jeśli płyta główna zostanie uszkodzona, procesor także może, ale nie musi, ulec uszkodzeniu. Jeśli przypuszczasz, że jednostka centralna przestała funkcjonować, najpierw upewnij się czy procesor jest prawidłowo umieszczony w gnieździe i czy jego wentylator działa bez zarzutu. Jeśli procesor jest dobrze zainstalowany, możesz wyjąć go i przetestować na innym komputerze lub wymienić na inny egzemplarz.