Konserwacja sprzętu

• Czy twój komputer został uwięziony na niewielkiej przestrzeni, między innymi urządzeniami peryferyjnymi ułożonymi jedno na drugim? Większość elementów wyposażenia komputerowego nie została zaprojektowana do takiej pracy. Zastanów się nad zakupem wielopoziomowej półki, na której będziesz mógł postawić głośniki i inne urządzenia, które przeszkadzałyby ci stojąc obok miejsca pracy. Sprawdź również, czy wokół otworów wentylacyjnych w obudowie jest wystarczająco dużo wolnej przestrzeni, aby uchronić sprzęt przed przegrzaniem.
• Czy twój komputer stoi w ruchliwym miejscu? W ten sposób zwiększasz swoje szanse na awarię spowodowaną przez przechodzących ludzi, nie wspominając już o nagminnych zabawach klawiszami, kiedy komputer jest łatwo dostępny.

• Czy twój komputer znajduje się w pomieszczeniu, do którego wolny i swobodny dostęp mają osoby nieostrożne (na przykład bardzo małe dzieci) lub zwierzęta domowe? Nawet mały kotek (na przykład mój) jest w stanie przewrócić obudowę komputera, a już dzieci spacerujące z kubeczkami soku lub rozpuszczającymi się lodami mogą wprowadzić kompletny chaos.

• Czy istnieje sposób na szybkie i skuteczne odłączenie twojego komputera od prądu w razie nagłej potrzeby? Jak już zdążyłeś przeczytać, zdarzają się sytuacje, w których należy odłączyć zasilanie bardzo szybko (np. kłopoty z napięciem lub migotanie prądu). Konieczne jest więc podłączenie komputera do takiego gniazdka elektrycznego, które pozwoli ci na natychmiastowe wyłączenie prądu.

• Jak twój komputer jest podłączony? Komputer jest delikatną i kosztowną kompilacją układów i obwodów elektrycznych. Nie zapomnij o jego uziemieniu (trzeci bolec we wtyczce), nie podłączaj go za pomocą 2-bolcowego przedłużacza lub do przeładowanego gniazda. Wezwanie elektryka będzie o wiele tańsze niż likwidowanie problemu z przeciążeniem.

• Jeśli twój komputer znajduje się w biurze, to gdzie są spryskiwacze? W niezliczonej liczbie biur komputery ustawiane są dokładnie pod spryskiwaczami zamontowanymi w suficie. Oczywiście w przypadku pożaru nie ma to większego znaczenia, ale często zdarza się, że spryskiwacze włączają się zupełnie przypadkowo.

UWAGA

Właściwe położenie dotyczy także laptopów oraz komputerów kieszonkowych. Chociaż reklamodawcy lubują się w pokazywaniu ludzi korzystających ze swoich kosztownych przenośnych maszynek na piaszczystej plaży w momencie rozpoczęcia przypływu, to jednak po takiej próbie sporo ludzi już następnego dnia nie miałoby z nich żadnego pożytku. Wystarczy porządna bryza, aby na klawiaturze i ekranie zaczęły osadzać się drobinki piasku połączone ze skroploną parą wodną, które równie łatwo mogą przedostać się do wnętrza komputera (wystarczy włożyć dyskietkę lub płytę CD). Dlatego zawsze zwracaj uwagę na to, gdzie używasz swoich przenośnych urządzeń.

• Czy twój komputer jest wystawiony na działanie w surowych warunkach (dym, popiół, tłuszcz, itp.)? Ponieważ komputery ustawiane są praktycznie w każdym miejscu, wiele systemów zostaje ulokowanych w pobliżu kuchni, na drodze tłustego dymu z piecyka, lub w innych podobnych warunkach. Jeśli potraktujesz w ten sposób swój komputer, to pewnego dnia, gdy zajrzysz do jego wnętrza, zobaczysz, że na niektórych komponentach (na przykład kartach rozszerzających) zgromadziła się całkiem pokaźna warstwa smaru. Jeśli będziesz miał pecha, być może odkryjesz także małe, skrzydlate owady, które z tych wysmarowanych komponentów zrobiły sobie miejsce ostatniego spoczynku.

• Analogicznie, w komputerze umiejscowionym w pobliżu pieca lub kominka, lub używanym przez nałogowego palacza, z czasem może zwiększać się liczba niemile widzianych cząsteczek, wdmuchiwanych przez wentylatory i osadzających się wewnątrz obudowy. Chociaż jeden z moich przyjaciół zwykł sobie żartować, że smar i popiół wewnątrz obudowy jego komputera pozwalają systemowi rozwinąć skrzydła, to rzeczywistość nie jest taka wesoła.

OSTRZEŻENIE

W sytuacji, gdy występuje zagrożenie pożarowe, zasilanie powinno zostać odłączone jak najszybciej, ponieważ może przyczynić się do rozprzestrzeniania ognia. Nigdy nie wylewaj wody na płomienie wychodzące z komputera lub w jego pobliżu. Zawsze korzystaj z gaśnicy przeznaczonej do tłumienia ognia w urządzeniach elektrycznych.

Czy twój pokój jest wyposażony w standardowe urządzenia zapewniające bezpieczeństwo? Warto w pobliżu komputera umieścić przynajmniej najważniejsze z nich:

• wykrywacz dymu (wykrywacz dwutlenku węgla też jest dobrym rozwiązaniem, ale bardziej dla ciebie niż twojego komputera)

• gaśnica przeznaczona do urządzeń elektrycznych

• latarka

WSKAZÓWKA

Martwisz się pożarem? Pamiętaj, aby wszystkie materiały łatwopalne znajdowały się z dala od twojego miejsca pracy przy komputerze. Unikaj przechowywania dużych ilości papieru w pobliżu komputera. Wiele osób bezmyślnie kładzie papier na swoich monitorach lub innych urządzeniach, blokując w ten sposób wentylację, a potem dziwi się, że ich sprzęt tak bardzo się rozgrzewa.

WSKAZÓWKA

Potrzebujesz dokładniejszych wskazówek na temat utrzymywania bezpieczeństwa w pobliżu komputera? W wielu centrach budowlano-remontowych i sklepach z narzędziami (a także u lokalnego agenta ubezpieczeniowego lub dostawcy prądu) możesz odnaleźć broszury, które pomogą ci w zaprojektowaniu bezpiecznego miejsca pracy.