Konserwacja sprzętu

Konserwacja sprzętu

Możesz mi wierzyć lub nie, ale najlepszą rzeczą jaką możesz zrobić dla swojego sprzętu, jest utrzymywanie w czystości miejsca, w którym stoi twój komputer. Im mniej będzie tam kurzu, śmieci, dymu i jedzenia, tym lepiej.

WSKAZÓWKA

Pamiętaj, aby aktualnie nieużywane komponenty sprzętowe zawsze chować do torebek antystatycznych lub pudełek, gdyż uchroni to je przed osiadaniem kurzu, brudu i wilgoci. Nigdy nie instaluj zakurzonych lub brudnych elementów wewnątrz komputera.

Powinieneś regularnie sprzątać przestrzeń wokół swojego komputera, wykonując przynajmniej te najbardziej podstawowe czynności:

• Natychmiast usuwaj wszelkie posiłki, talerze i płyny.

• Co jakiś czas odwracaj klawiaturę do góry dnem i potrząsając nią nad śmietniczką, usuwaj wszystkie śmieci i drobinki kurzu.

• Przecieraj ekran monitora za pomocą miękkiej, suchej, antystatycznej ściereczki. Możesz zaopatrzyć się w specjalny zestaw do czyszczenia, ale powinieneś poszukać takiego, który nie zostawia smug na ekranie.

• Sprawdzaj czy nic nie blokuje otworów wentylacyjnych w komputerze (dotyczy to również monitora i urządzeń peryferyjnych). Jeśli otwory wentylacyjne są zabrudzone, zetrzyj kurz z komputera (po uprzednim wyłączeniu), ale w taki sposób, aby nie przedostał się on do wnętrza obudowy.

• Po uprzednim wyłączeniu komputera, zbieraj kurz i zabrudzenia z powierzchni sąsiadujących z miejscem pracy.

• Wszystkie dyski przechowuj w przeznaczonych do tego miejscach; zabrudzone płyty CD lub DVD możesz przecierać miękką, suchą szmatką.

• Wycieraj podkładkę pod mysz i kontroluj stan zanieczyszczenia spodniej strony myszy.

• Staraj się porządkować ułożenie kabli oraz przewodów i usuwać je z drogi; jeśli możesz, korzystaj z metalowych zacisków mocujących.

UWAGA

Artykuł „Unikanie problemów z zasilaniem i przegrzewaniem”, opisuje jak należy czyścić wnętrze komputera i sprawdzać czy kurz nie powoduje nagrzewania się urządzeń oraz czy zanieczyszczenia nie blokują wentylatorów. Takie czynności kontrolne powinny być wykonywane przynajmniej raz w roku (albo częściej, jeśli twój komputer pracuje w środowisku o dużym poziomie dymu, tłuszczu, brudu, itp.)

Zapewne wiesz, że środowisko odgrywa znaczącą rolę w podnoszeniu jakości twojego życia i pracy. Jednak ma ono także wpływ na konfigurację komputera, często decydując o twojej produktywności oraz trwałości wyposażenia sprzętu. W tym paragrafie przyjrzymy się niektórym ważnym czynnikom środowiskowym. Postaraj się przyjrzeć lokalizacji swojego komputera w sposób inny niż zwykle – okiem krytyka i analityka.

Szukanie najlepszego miejsca

Dla wielu, zbyt wielu użytkowników, „najlepsze miejsce” dla komputera jest wyznaczane przez bliskość gniazdka elektrycznego i dużą ilość wolnej przestrzeni. Inaczej mówiąc, użytkownicy zwykle nie zastanawiają się poważnie nad tym problemem. Jeśli uda im się właściwie skonfigurować system i rozpocząć pracę, często zapominają o prawidłowym doborze miejsca.

Ale nie powinni tego robić, gdyż położenie komputera odgrywa znaczącą rolę na przykład w obliczu naturalnej katastrofy. Właściwa lokalizacja sprzętu jest ważna również w kontekście zapobiegania niebezpiecznym sytuacjom związanym z niewłaściwie rozplanowanym miejscem pracy.

Najłatwiejsza metoda szukania najlepszego miejsca pracy polega na tym, aby odejść na chwilę od komputera (jeśli akurat przy nim siedzisz), wyjść z pokoju, ponownie wejść i zadać sobie kilka kluczowych pytań:

• Na czym postawiłeś swój komputer? Komputery czasami bywają ustawiane na słabych stolikach z cienkimi nóżkami, starych sekretarzykach a nawet na zwyczajnych kartonowych pudłach. Aby jednak zminimalizować potencjalne ryzyko, powinieneś postawić swój sprzęt na stabilnej, dużej, dostosowanej do rozmiarów komputera powierzchni, aby żaden z elementów nie wystawał poza nią. Wyeliminujesz w ten sposób niebezpieczeństwo zrzucenia wszystkiego na podłogę.

• Czy twój komputer znajduje się w pobliżu okna? Tutaj problem j.est dwojaki: komputer stojący w oknie może zostać dostrzeżony przez ewentualnych złodziei (kolejny rodzaj nieszczęścia), a poza tym staje się bardziej narażony na skutki burzy lub innego czynnika mogącego spowodować wyłamanie okna. Z kolei pozostawienie otwartego okna, niezależnie od tego, czy deszcz przedostaje się do wewnątrz obudowy, czy nie, może zwiększyć wilgotność powietrza, co nie pozostaje bez wpływu na prawidłowe funkcjonowanie komputera (a zwłaszcza monitora i zasilacza). W dodatku komputer wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych jest o wiele bardziej narażony na przegrzanie.

• Czy twój komputer stoi pod ciężkimi obiektami (lub na ich drodze)? Gdy zawieje silniejszy wiatr, rozpocznie się trzęsienie ziemi lub choćby duży pies (albo dziecko) zacznie swoje harce po pokoju, powstaje niebezpieczeństwo, że mocno obładowane półki, zapełnione szafki i inne ciężkie obiekty mogą przewrócić się na twój komputer. Postaraj się umieścić swój sprzęt w miejscu, w którym szansa oberwania od walących się mebli i półek jest minimalna (lub przynajmniej mniejsza niż gdzie indziej).

• Czy w pobliżu twojego komputera znajduje się jakieś źródło ciepła? To nie jest najlepszy pomysł, nawet w wychłodzonym pokoju podczas zimy. Źródło ciepła może czasami spowodować przegrzanie się komputera, a z kolei w chłodnym pokoju przyczynić się do zbyt gwałtownych zmian temperatury. Suche powietrze bijące od kaloryfera lub z otworu wentylacyjnego kominka może także negatywnie wpłynąć na trwałość komponentów i być przyczyną wysuszenia i łamania się kabli.