O programach usuwających awarie

WSKAZÓWKA

Generalnie powinieneś unikać wymiany komputera na nowy z byle powodu (chyba, że już od dawna planowałeś taką wymianę), zwłaszcza jeśli nie jesteś pewien czy w dotychczas używanym sprzęcie naprawdę wystąpiło uszkodzenie. Bardzo możliwe, że pozbycie się problemu będzie kosztować cię zaledwie kilka lub kilkadziesiąt (czasami kilkaset) złotych, a może się nawet zdarzyć, że nie będzie kosztowało nic, ponieważ naprawy można dokonać bez wymiany elementów sprzętowych.

Uszkodzone twarde dyski mogą przysporzyć wielu problemów, ponieważ zazwyczaj to właśnie one są wykorzystywane przez komputer do ładowania systemu operacyjnego. Jeśli napęd odmawia współpracy, komputer może w ogóle się nie uruchomić, dopóki nie użyjesz specjalnie przygotowanej dyskietki (zwanej dyskietką startową) lub płyty CD.

Jeśli kiedykolwiek widziałeś twardy dysk, to zapewne wiesz już, że o ile możesz zmienić położenie napędu wewnątrz komputera i przymocować go na wiele różnych sposobów, o tyle otwarcie jego wnętrza i próba naprawy nic nie da – po prostu nie ma tam niczego, co można by wymienić.

UWAGA

W latach osiemdziesiątych, kiedy napędy dyskowe były jeszcze nowością, a skromny twardy dysk o pojemności 20MB kosztował setki dolarów, ludzie wyjmowali je i próbowali naprawiać. Jednak starania te zwykle kończyły się niepowodzeniem. Od tego czasu technologia produkcji napędów poszła zdecydowanie naprzód – dzisiaj urządzenia te są o wiele mniejsze i nawet najlepsi technicy mogą tylko bezradnie rozkładać ręce.

Pozostaje ci więc sprawdzenie fizycznych połączeń między urządzeniami oraz zbadanie w jaki sposób są (albo nie są) one wykrywane przez wewnętrzny program kontroli sprzętu, jakim jest BIOS. Ewentualnie możesz skorzystać z dyskietki startowej (odpowiedniego rodzaju) i za jej pomocą spróbować uruchomić komputer, a następnie zatrudnić program sprawdzający stan dysku twardego.

Z oprogramowaniem mamy ten sam kłopot, o którym pisałam już wcześniej – nawet najlepsze, sprawdzone programy (takie jak Norton Utilities lub System Works) mogą rozwiązać tylko niektóre, ściśle określone problemy ze sprzętem. Na przykład, dobry program jest w stanie naprawić fizyczną organizację plików przechowywanych na twardym dysku lub ponownie go sformatować. Nie może jednak nic zdziałać w sytuacji, gdy napęd uległ fizycznemu uszkodzeniu lub jeden z jego elementów jest mocno zużyty.

Możesz zadać sobie następujące pytanie: „Czy nie mogę po prostu odesłać twardego dysku z powrotem do producenta i polecić mu odzyskanie danych oraz odesłanie nowego egzemplarza urządzenia?”

To rozumowanie tylko po części jest prawdziwe. Producent twardych dysków pewnie zgodzi się na wymianę problematycznego napędu (jednak z ograniczeniami). Ale z całą pewnością nie może wziąć na siebie odpowiedzialności za przechowywane na nim dane. Jeśli więc zależy ci na odzyskaniu materiałów zapisanych na uszkodzonym twardym dysku, to przed jego zwróceniem powinieneś spróbować coś z tym fantem zrobić.

Zaraz, zaraz, ale czy przypadkiem nie istnieją specjalistycznego usługi odzyskiwania danych? Oczywiście, jest ich nawet kilka. Ale czy cię na nie stać, to już zupełnie inna sprawa, chyba że pracujesz w firmie, której szefowie mają wyjątkowo wypchane portfele. Wyobraź sobie, że próba odzyskania danych z tego 40GB-owego napędu, który kosztował cię niecałe 500 zł, może zamknąć się sumą kilku lub kilkudziesięciu tysięcy złotych. Szczególny nacisk należałoby położyć tu na słowo „próba”, gdyż serwis wykonujący tę usługę nie może dać ci absolutnie żadnej gwarancji powodzenia, a już na pewno nie może zapewnić odzyskania wszystkich danych z niedziałającego napędu.

Wiele spośród tego typu serwisów żąda takiej samej opłaty niezależnie od efektów działań (jeśliby wliczyć koszt robocizny, to rzeczywiście mają rację). Ale zdarzają się też i takie, które nie pobierają wysokich opłat, gdy nie uda im się wyciągnąć z napędu żadnych danych.

Ponieważ nigdy nie wiesz, kiedy zdarzy się awaria, istotne jest, abyś nauczył się ogólnych zasad funkcjonowania komputerów PC (kiedy wszystko jest w należytym porządku). Taka informacja może okazać się bezcenna, gdy będziesz próbował dowiedzieć się, co tak naprawdę przestało działać.

Teraz spotkamy się w rozdziale drugim, w którym zdobędziesz garść informacji na temat współdziałania twojego komputera, systemu operacyjnego i wszystkich aplikacji, dzięki któremu możesz pracować w dobrze znanym ci środowisku twojego pulpitu.