Współpraca między sprzętem, systemem operacyjnym i aplikacjami

Współpraca między sprzętem, systemem operacyjnym i aplikacjami

Czy konstruowałeś kiedyś układanki z klocków domino, w których ułożenie wielu pojedynczych elementów daje niesamowity, złożony efekt? Jeśli tak, to na pewno zdajesz sobie sprawę ze stopnia trudności przy tworzeniu takiego dzieła – wystarczy przecież niechcący dotknąć jednego elementu, aby rozpocząć reakcję łańcuchową niszczącą cały wysiłek.

Jeden z moich przyjaciół lubi porównywać konfigurację komputera PC do takiego domina -dotyczy to szczególnie najnowszych, mocno zintegrowanych systemów. Jeśli złamiesz lub uszkodzisz choćby jeden z elementów takiej komputerowej układanki, odczuje to cały system. Myślę, że w tej analogii jest dużo racji i założę się, że masz podobne odczucia.

Piszę o tym wszystkim, ponieważ prawdopodobnie zetknąłeś się już z tą kwestią pracując na swoim komputerze, czy to w postaci drobnych, codziennych problemów, czy też poważnej awarii, z którą musiałeś sobie poradzić. Zintegrowany system początkowo ułatwia wiele rzeczy. Na przykład, jeśli zamontowałeś nowe urządzenie, to system Windows automatycznie wykryje jego obecność i poprosi cię o zainstalowanie odpowiednich sterowników (lub zrobi to sam). Jednak infrastruktura Windows – która tak bardzo ułatwia nam życie – czasami może znacznie utrudnić diagnozowanie i usuwanie problemów.

Dopóki nie zaakceptujesz faktu, że w komputerach PC niemal wszystko jest ze sobą w jakiś sposób powiązane, dopóty przywrócenie do porządku uszkodzonego systemu będzie sprawiało ci olbrzymie trudności. Czytając tę książkę często będziesz miał okazję zetknąć się ze starym, dobrze znanym porzekadłem „rób wszystko po kolei”. Stosując się do niego unikniesz wielu pułapek związanych ze wspomnianą już integracją.

W rozdziale tym postaram się nauczyć cię jaką rolę spełniają trzy podstawowe komponenty każdego poprawnie działającego komputera:

• elementy sprzętowe (obudowa, monitor, wszystkie części wewnątrz obudowy)

• system operacyjny

• aplikacje zainstalowane w systemie operacyjnym

Teraz weź głęboki oddech i zacznij lekturę pierwszego paragrafu.

Rola sprzętu

Jeśli wydaje ci się, że sprzęt komputerowy może sprawić o wiele więcej trudności w obsłudze niż elementy wyposażenia samochodu lub magnetowid, który po poważnej awarii prądu trzeba przeprogramować, to na pewno nie jesteś w tym odczuciu odosobniony. Wielu osobom z kilkuletnim nawet doświadczeniem zdarza się pomylić twardy dysk z pamięcią operacyjną lub też stwierdzić, że zakłócenia na ekranie są spowodowane uszkodzeniem monitora, a nie błędnym działaniem karty graficznej zainstalowanej na płycie głównej.

Dlatego właśnie zamierzam poświęcić trochę miejsca ogólnemu omówieniu podstawowych elementów sprzętowych wykorzystywanych w typowych konfiguracjach komputerowych.

Opiszę rodzaje awarii oraz symptomy, które można zaobserwować dla każdego z komponentów. Oczywiście ten jeden rozdział nie zastąpi ci przewodnika typu „wszystko, co powinieneś wiedzieć o wnętrzu swojego komputera”. Na ten temat napisano już wiele książek, nierzadko objętościowo przekraczających 1.000 stron i skupiających się wyłącznie na kwestiach sprzętowych. Istnieją również znakomite zasoby sieciowe, pomocne w uzyskaniu informacji o wszystkich szczegółach i połączeniach wewnątrz i na zewnątrz komputera.

Czytając o podstawowych komponentach komputerów PC, poznasz także różne rodzaje uszkodzeń, z którymi możesz się spotkać w danej kategorii sprzętu.

Co to jest Easy PC?

Być może słyszałeś o czymś takim jak Easy PC lub Easy PC lnitiative i zastanawiasz się pewnie dlaczego od sprzętowej strony wszystko wydaje się technicznie tak bardzo złożone, zwłaszcza że z biegiem czasu komputery miały stawać się coraz łatwiejsze w obsłudze.

Standardy współczesnych komputerów próbują – przynajmniej od czasu do czasu – sprawić wrażenie, że instalowanie i demontowanie sprzętu może odbywać się bez konieczności nabywania specjalistycznej wiedzy i wyjątkowych umiejętności. Przykładem takiej próby może być technologia Plug-and-Play (PNP). Jak sama nazwa wskazuje, PNP ma na celu umożliwić podłączenie zewnętrznych urządzeń (drukarki, kamery, głośników, itp.), które będą działały bez żadnych dodatkowych czynności (ewentualnie po uprzednim zresetowaniu systemu). Technicznie rzecz ujmując, PNP np. pomaga systemowi Windows wykryć świeżo zainstalowaną drukarkę już przy pierwszym uruchomieniu (sprawdza się w przypadku drukarek podłączanych do portu równoległego), a nawet wtedy, kiedy urządzenie zostanie podłączone w trakcie pracy w systemie. (Ta ostatnia sytuacja jest możliwa jedynie w przypadku drukarek obsługujących technologię USB (Universal Serial Bus), która umożliwia wpięcie urządzenia do zewnętrznego gniazda USB.)

Zarówno USB, jak i IEEE 1394 (w komputerach Apple/Macintosh znane pod nazwą FireWire) są odmianami technologii PNP, co oznacza, że zgodne z nimi urządzenia można podłączać i odłączać w trakcie pracy z systemem. Pomyśl tylko, już nigdy więcej nie będziesz zwlekać z zainstalowaniem nowej drukarki kupionej na wyprzedaży! FireWire ułatwia również wymianę uszkodzonego sprzętu, na przykład po przejściu powodzi.

Hasło Easy PC oznacza także, że komputer może cały czas pozostawać włączony, przynajmniej dopóki nie pojawi się naprawdę ważny powód jego wyłączenia. To wspaniała sprawa, ponieważ oszczędza ci bezczynnego czekania na ponowne uruchomienie systemu. Trzeba jednak pamiętać, że włączony na stałe komputer jest bardziej narażony na ryzyko związane z elektrycznością (na przykład uderzeniami piorunów lub wahaniami napięcia).

Niestety, każda wygoda ma swoją cenę. W tym przypadku, koszt przejawia się w niemożności łatwego dostrzegania problemów (lub w ogóle uświadomienia sobie problemu) w trakcie diagnozowania systemu odmawiającego posłuszeństwa, co najczęściej objawia się przy wszelkiego rodzaju awariach.

W ostatnim paragrafie tego rozdziału postaram się podać kilka przykładów opisujących, w jaki sposób wygoda i integracja mogą utrudnić analizę problemu. Teraz zaś zajmiemy się ważnym zagadnieniem: PNP czy nie PNP.