Sprawdzanie stopnia indeksacji

Sprawdzanie stopnia indeksacji

W poprzednim artykule dokładnie opisaliśmy, w jaki sposób wyszukiwarka indeksuje strony oraz na co zwraca uwagę. Dowiedziałeś się również, w jaki sposób sprawdzać kopię strony przechowywanej przez wyszukiwarkę. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie wyszukiwarki udostępniają kopię strony lub ją tworzą.

Teraz przyszła pora na to, aby nauczyć się sprawdzać stopień oraz postęp indeksacji witryny przez roboty wyszukiwarek. W tym miejscu przyda nam się  informacje o operatorze site:. Operator ten służy do sprawdzania liczby podstron danej domeny przechowywanych w bazie wyszukiwarki. Warto również wspomnieć o tym, że site: działa we wszystkich wyszukiwarkach, o których wspominamy w niniejszej książce.

Aby sprawdzić stopień lub postęp indeksacji, wystarczy otworzyć okno wyszukiwarki, w polu zapytania wpisać site.nazwa-domeny i nacisnąć klawisz Enter. Po chwili na ekranie monitora pojawi się lista wyników. Konkretne zapytanie może mieć na przykład postać:
site:forum.optymalizacja.com
Na liście wyników widać jedną lub kilka podstron z informacjami o zindeksowanych stronach. W naszym przykładzie widzimy tylko jeden wynik. Jednak po kliknięciu odsyłacza powtórzyć szukanie we wszystkich stronach wyszukiwarka wyświetli komplet wyników.

W zależności od wyszukiwarki sposób prezentacji wyników może się nieznacznie różnić. Jednak najważniejszą informacją jest liczba stron znajdujących się w indeksie.
Liczba stron pokazywana przez wyszukiwarkę będzie się zmieniać. Może się tak zdarzyć, że każdego dnia zobaczysz inne wartości. Drobne różnice wynikają ze sposobu pracy wyszukiwarki, która nigdy nie pokazuje wszystkich podstron, jakie odpowiadają danemu zapytaniu. Natomiast większe skoki będą świadczyć o tym, że wyszukiwarka „pracuje” nad stroną. Rzeczą normalną jest to, że w przypadku nowej witryny wyszukiwarka w krótkim czasie pokaże dużą liczbę zindeksowanych podstron, a później nagle liczba ta spanie do kilku lub kilkunastu. Na powrót właściwej wartości przyjdzie Ci zaczekać nawet kilka tygodni.
Jeżeli po dłuższym okresie dostępności Twojej strony w sieci wyszukiwarka nadal nie dodaje jej do wyników, należy traktować to jako sygnał do działania. Bezwzględnie musisz sprawdzić kilka istotnych elementów oraz podjąć działania mające na celu poprawę dostępności strony.

Liczba zaindeksowanych stron w Google jest często różna w różnych centrach danych (data center) wyszukiwarki i czasami jest tak, że po odświeżeniu wyników w przeglądarce różnice w liczbie zwracanych wyników mogą być kolosalne.