Awarie komputera i metody ich usuwania

Awarie komputera i metody ich usuwania

Z katastrofą jest jak z piękną dziewczyną – aby ją opisać, trzeba najpierw zobaczyć.

Z pewnością może ci się wydawać, że skasowanie listu elektronicznego napisanego do przyjaciela lub kolegi jest już prawdziwą katastrofą. Tymczasem są ludzie, dla których termin „katastrofa” oznacza utratę wszystkich informacji finansowych przechowywanych na przykład w czymś takim jak Intuit’s Quicken. Z kolei ja osobiście katastrofą nazywam wszystko, z czym nie mogę sobie szybko i skutecznie poradzić, pomimo wielu lat doświadczenia.

Większość słowników, dla terminu „katastrofa” podaje bardzo zróżnicowane określenia, począwszy od „niepomyślnego wydarzenia”, a skończywszy na „katastrofalnej sytuacji z powszechnymi, negatywnymi implikacjami”. Jednak większość z nas skłonna jest katastrofą nazwać każdy poważniejszy problem z komputerem.

Nikt nie lubi się nad tym zastanawiać, ale nieszczęście może nadejść w każdej chwili.

Czy nam się to podoba, czy nie, przyczyną większości typowych problemów związanych z komputerami są sami użytkownicy, a właściwie sposób w jaki obchodzą się ze swoimi systemami. Ponieważ użytkownicy nieustannie walczą z czasem, starając się jak najszybciej wykonać swoją pracę, często wydaje im się, że nie warto marnować go na naukę o tym, w jaki sposób te systemy funkcjonują. A przecież dzięki temu mogliby pracować szybciej i wydajniej. Dotyczy to przede wszystkim użytkowników komputerów PC, którzy notorycznie popełniają błędy w konfiguracji i niewłaściwie korzystają ze swoich systemów.

Ale nawet, jeśli potrafią właściwie używać swoich maszyn, często napotykają na problemy związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem źle napisanych programów lub sterowników (to taki specjalny rodzaj oprogramowania służącego do komunikacji ze sprzętem), kiepsko przetestowanym sprzętem i niestabilnością pojawiającą się zwłaszcza w systemach Windows. A to jeszcze nie wszystko. Pożary, powodzie, huragany, tornada, trzęsienia ziemi, pioruny, tragiczne wydarzenia – a w dzisiejszych czasach również akty terroru – często nadchodzą bez żadnego ostrzeżenia, niezależnie od tego, czy użytkownik jest na nie przygotowany i nieważne, że nadchodzi ostateczny termin ukończenia projektu czy przygotowania się do egzaminu. Potrafią mocno utrudnić lub zupełnie uniemożliwić dalszą pracę, tworzenie, a nawet życie.

Ale katastrofy nie ograniczają się jedynie do wydarzeń, które możemy zobaczyć w codziennych wiadomościach wieczornych. Niespodziewana letnia burza – jak również zaniki napięcia i wyłączenia prądu spowodowane zbyt dużym zapotrzebowaniem w trakcie trwania zimowych mrozów – mogą unieszkodliwić każde niezabezpieczone urządzenie elektryczne, także komputer.

Nie możesz sprawić, aby awarie się nie zdarzały. Jedyne, co możesz zrobić, to nauczyć się jak najszybszego przywracania wszystkiego do normy po fakcie. Celem jest pokazanie, w jaki sposób można przywrócić funkcjonowanie komputera i zawartych na nim danych w obliczu rozmaitych katastrof i awarii.

Rodzaje awarii

Kiedy specjaliści od informacji (ludzie zatrudniani przy zabezpieczaniu ważnych dla firmy danych) tworzą plany radzenia sobie z awariami, zazwyczaj dokonują podziału potencjalnych zagrożeń na kilka kategorii. Należą do nich:

• Awarie sprzętu Awarie sprzętu mają miejsce wówczas, gdy jeden z ważnych elementów sprzętowych odmawia współpracy. Przyczyną może być wada fabryczna lub zaawansowane zużycie.

• Błędy ludzkie Błędy ludzkie występują wtedy, gdy użytkownik niechcący spowoduje uszkodzenie lub stworzy warunki temu uszkodzeniu sprzyjające.

• Naturalne Naturalne katastrofy to np. huragany, burze, powodzie lub trzęsienia ziemi.

• Zawinione przez człowieka Awarie zawinione przez człowieka to wszystkie sytuacje, które nie podlegają żadnej z powyższych kategorii. Może to być na przykład pracownik lub członek rodziny wyładowujący swoją frustrację na komputerze lub sieci w sposób, który może spowodować zatrzymanie pracy systemu.

• Polityczne/sytuacyjne Te rodzaje katastrof są zwykle definiowane jako akty terroryzmu lub sabotażu, ewentualnie jako efekty wandalizmu wywołane rozruchami społecznymi.

Na szczęście większość z nas styka się zwykle z katastrofami naturalnymi, błędami ludzkimi lub awariami sprzętu; pozostałe kategorie awarii występują o wiele rzadziej.

Jednak zanim zaczniesz lekceważyć problem, musisz zrozumieć, że nawet te najczęściej występujące awarie mogą być przyczyną wielu kosztownych i utrudniających życie problemów. Więcej na ten temat możesz przeczytać w kolejnym paragrafie.